02 november 2017

„Memmele ja taadile seltsiks ehk koos lemmikuga läbi elusügise“


Teinekord juhtub nii, et kõige varem saab Eestimaa Loomakaitse Liidu tegemistest teada just siitsamusest blogist. Varsti-varsti läheb pressiteade teele ja nagu lubatud, tõmban "memme-taadi ja lemmikloomade projekti" täna käima.

Eestimaa Loomakaitse Liit
2.11.2017
Pressiteade

Hingedepäeval on kena tava süüdata küünal ja meenutada siit ilmast lahkunud lähedasi. Eestimaa Loomakaitse Liit (ELL) kutsub tänasel päeval üles märkama aga ka ​siin ilmas olevaid hingi​ ja tuleb välja projektiga, mille eesmärk on loomad ja üksikuna elavad memmed-taadid kokku viia.

„Eestis elab väga palju üksikuid inimesi, kes kas vanuse tõttu või muudel põhjustel pelgavad lemmiklooma võtta, kuigi väga tahaksid. Selle algatuse eesmärk ongi taolised inimesed ja loomad kokku viia“
, ütles projekti „Memmele ja taadile seltsiks“ eestvedaja Heiki Valner. „Olen seda läbi aastate oma lähitutvusringkonnas praktiseerinud ja tulemused on hämmastavad – lemmiklooma saanud vanainimesed ärkaksid justkui taas ellu, sest neil on olemas seltsiline ja kohustus tema eest hoolt kanda.“

ELL juhatuse liikme Piret Teesi sõnul varjupaigad meelsasti vanuritele loomi ei anna ja see on ka mõistetav. „Lepingu kohaselt jääb looma omanikuks meie ühing, aga reaalselt hakkab lemmik elama konkreetse inimese juures ja tegemist on kaasvastutusega, mis peaks kõrvaldama peremehe tervisliku seisundi halvenemise või surmaga kaasnevad hirmud. Loomulikult võivad lähedased memme või taadi lemmiku hiljem eelisõigusega endale saada, kui viimane on neile kalliks saanud.“



„Eestimaa Loomakaitse Liidu hoiukodudes on tänase seisuga üle kolmekümne eri vanuses ja suuruses koera ning teist sama palju kasse“, nentis ELL juhatuse liige Kaija Paalberg ja lisas, et mõistagi on kõik liidu loomad läbinud põhjaliku arstliku kontrolli, on vaktsineeritud ja neile on paigaldatud ka mikro​kiip. „Liit tasub ​tulevikus ​võimalike kallimate raviprotseduuride eest ja tagab erandkorras vajadusel ka toiduabi, aga laias laastus peab inimene ise nii enda, kui lemmikuga hakkama saama.“

Heiki Valneri sõnul pole loomad telliskivid, mida ühest perest teise tassida, vaid alati arvestatakse pikema perspektiiviga, et kõikidele osapooltele võimalikult vähe vaimseid üleelamisi tekitada. 


„Iga juhtum vajab individuaalset lähenemist ning inimene ja lemmikloom peavad omavahel sobima. Just praegu on lõppemas ligi kolm nädalat kestnud Tibi-nimelise koerakese ja ühe vitaalse ning toreda 71 aastase vanaproua „kokku harjutamine“. Nad klapivad imehästi ja koer läheb juba järgmisel nädalal oma uude koju praktiliselt stressi tundmata, mis ongi eesmärk. Ma olen läbi ja lõhki veendunud, et selle liidu üle ​on õnnelikud mõlemad osapooled.

Avalikkusele teadmiseks, et ka palju meelepaha tekitanud koer Hallikese väärkohtlemisjuhtum sai õnneliku lõpu just sama skeemi alusel ja koer elab ​täna ​uues kodus koos eakama perenaisega. Arvestades endise omaniku tervisliku seisundiga ELL tema asukohta paraku avaldada ei saa.“


Oma elu mõne lemmikloomaga jagada soovivate memmede ja taatide kirju ootab ELL meiliaadressil: info@loomakaitse.eu