30 detsember 2017

"Saluudi eest plehku pannud ja kaheksa kuud metsas elanud Färron jõudis õnneks koju. Paljudel koertel kahjuks nii ei vea!"

"Kui inimesele öelda aasta otsa järjest, et ta on koer, siis hakkab vaeseke lõpuks haukuma!", ütleb vana-kreeka filosoof Heikistotelese tarkusetera. 

Kuna juba homme õhtul läheb taas "suur sõda" lahti ning tuhanded inimesed keeravad oma hoolikalt peidetud relvad, kahurid ning maa-õhk tüüpi raketid taevasse, et nähtamatuid tulnukaid tappa. 

Seetõttu kordamegi taas vana jutu uuesti üle ja sotsiaalmeediat jälgivad inimesed saavad loomakaitse liidu homse pressiteatega tutvuda juba täna. Homme lugege aga ikka lehest ka, sest äkki nii jõuab sõnum ehk lõpuks isegi aeglasema taibuga rahvani.

Eestimaa Loomakaitse Liit
Pressiteade
31.12.2017

„Aastavahetusel hoidke lemmikloomad toas!“

Eestimaa Loomakaitse Liit (ELL) soovitab lemmikloomi aastavahetusel mitte välja lasta ja palub siseruumidesse viia ka igapäevaselt õues elavad ketikoerad, sest nad kardavad saluudiga kaasnevat müra ning võivad hirmunutena kodudest põgeneda.


ELL soovitab tungivalt avalikele üritustele koos koeretega mitte minna, sest see on loomadele väga stressirohke. Lisaks võivad mõned koerad aga vastupidiselt pürotehnika hoopis hambusse haarata ning suus plahvatades on sellel reeglina väga rasked ja kurvad tagajärjed.

„Aastavahetuse saluudi ajal oma Laagris asuvast kodust ära jooksnud ja ligi kaheksa kuud metsas elanud Färron on ehe näide sellest, kuidas „suur hirm“ võib igati taltsa koera väga kaugele põgenema sundida“, ütles ELL loomade päästmist koordineeriv Heiki Valner. „Me nägime mitmed päevad kurja vaeva, enne kui nälginud ja üliara koera Laulasmaalt alles augustikuus kätte saime ning perele tagastasime. Seda kõike annaks vältida!“

ELL Lõuna-Eesti regioonijuhi Kristi Metsa sõnul pelgavad paugutamist ka toas elavad lemmikloomad ja seetõttu oleks kodust lahkudes kaval keerata selleks ajaks raadio või televiisor valjemaks. „Tavaline taustaheli vähendab nende hirmu, aga loomulikult tunnevad lemmikud endid kõige julgemalt, siis kui ilutulestiku toimumise ajal peremees ikka nende lähedal on. Päris kindlasti ei tohiks koeri avalikele üritustele sel ööl kaasa võtta!“

„Tänavused Jõulupühad eristusid seetõttu, et erinevalt varasematest aastatest tähistati neid samuti saluudi laskmisega ja ainuüksi sel nädalal sai liit teateid 14 plehku pannud koera kohta!“, nentis ELL loomapääste vabatahtlik reageerija Eerik Seppel ja avaldas kartust, et nendega see arv ei piirdu, sest suurem „sõda“ on ju alles ees! 


„Täpselt nagu inimesedki, kardavad ka loomad pauku, sest alalhoiu instinkt sisendab meile, et pauk tähendab ohtu, valu ja isegi surma ning selle eest tuleb varjuda või põgeneda“
, konstanteeris fakti ELL juhatuse liige Kadri Võrel. „Autojuhid peaksid olema tähelepanelikumad, sest sõiduteedel võivad liiklust segada paljud paanikas koduloomad ja see puudutab ka maanteedel liiklejaid, sest külades lastav saluut ajab liikvele ka metsloomad, sest nad võivad seda tõlgendada, kui jahi algust.“

Kui loom aastavahetusel siiski põgeneb, siis tuleks koheselt alustada otsingutega ning teavitada sellest ka oma kodukoha loomade varjupaika. Kindlasti on kasuks, kui rihmale on kinnitatud omaniku kontaktandmed.

Mulle isiklikult saluuti meeldib jälgida ja kunagi lasin isegi - ikka uhke tunne, kui naabrile ära saad panna ja temast mitukümmend tuhat eurot rohkem õhku paiskad. 

"Las raiped kadestavad!"

Nali naljaks, aga mõeldes loomadele, mu madala tarekese ümber enam pauku ei tehta. Igaüks otsustab loomulikult ise, aga pidage pidu, võtke napsi ja laske saluuti! Nautige seda taevast tulemöllu, aga tehke ikka nii, et teie lemmikud hirmust hulluks ei läheks! 

Mina tänan ja soovin kõigile head vana aasta lõppu!