24 detsember 2017

„Inimeste jõuluroad ei sobi koertele!“

"Kuradi, kuradi, kuradi, kurat!", alustan ma tänast vagat ja pühat õhtu lausropendamisega, sest üks tähtis asi jäi tegemata. Ja nimelt stopperid käivad ja mõõdavad aega tänavuse aasta tippsündmuse - Jõulu söömisorgia 2017 avapauguni. Parem hilja, kui mitte kunagi ja sestap kutsun eelkõige koeraomanikke seda pressiteadet lugema.

Eestimaa Loomakaitse Liit
24.12.2017
Pressiteade

„Inimeste jõuluroad ei sobi koertele!“

Eestimaa Loomakaitse Liit (ELL) tuletab loomapidajatele meelde, et Jõulupühadeaegne ülesöömine mõjutab ka lemmikuid ning tagajärgedega tuleb tegeleda kohe. Kondid ei ole kindlasti koertele sobiv toit, sest võivad tekitada ohtlikke terviseprobleeme.


Eestlastele on tavaks Jõulupühade ajal korralikult süüa ja mõistagi hellitatakse ka omi lemmikuid rohkem, andes neile praest ülejäänud konte ja magusatki. ELL soovitab tungivalt seda mitte teha, sest kontide söömine võib tekitada sooleummistusi, mida on võimalik vaid kirurgiliselt sekkudes ravida. Hilinenud ravi on lemmiku tervisele väga ohtlik ja võib lõppeda ka surmaga.

Inimeste söögilauale kuuluvad lihatooted sisaldavad palju soola ja teisi maitseaineid ning see võib koertel esile kutsuda allergilise reaktsiooni. Näiteks sibul ja küüslauk ükskõik millisel kujul võivad kahjustada punaseid vereliblesid ning kutsuda esile aneemia. Koertel tekib nõrkus, nad oksendavad ja kaotavad söögiisu.

Grill-liha söömine võib koertele põhjustada tugevaid seedehäireid, sealhulgas esile kutsuda kõhulahtisust ja oksendamist. Rasvase liha söömine võib lõppeda ka kõhunäärme põletikuga. Piimatooted võivad aga koeral põhjustada diarröad ning teisi seedehäireid.

„Ega ainult sooleummistus ohtlik ole“, nendib ELL Viljandimaa piirkonnajuht Kristel Täär ja lisab, et kondid võivad kinni jääda ka suulakke, hammaste vahele või söögitorusse. Lisaks võivad luude teravad servad vigastada magu ja sooleseinu või isegi lõigata need lõhki.

Ka šokolaad ei sobi koertele maiustamiseks, sest võib samuti esile kutsuda oksendmist, kõhulahtisust ja ilastamist. Lisaks võivad kofeiin ja teobromiin kiirendada südametööd, koer muutub rahutuks ja hakkab käituma närviliselt.

Seda kõike on tark meeles pidada ja ennetada. Kui kahju on juba tekitatud, siis tuleks viivitamatult pöörduda loomaarsti poole. Jääge terveks koos oma lemmikutega  ja ilusaid pühi meile kõigile! Head isu muidugist ka!