30. august 2017

„Andke loomahülgajatest kindlasti teada!“

Ilmad on veel soojad ja õige sügis loodetavasti mägede taga, aga juba heliseb mu telefon ja antakse teada nii siin kui seal ripakile jäetud loomadest. Täna varahommikul helistati näiteks Muugalt:

"Naaber kolis suvilast ära ja jättis JÄLLE oma kassid maha! Kevadel oli üks, aga see sai suvel pojad. Tulge viige ära!"

"Ma vajaksin selle naabri nime ja aadressi, et politseisse avaldus teha."

"Ei-ei-ei! Seda ma küll ei ütle, sest ei taha temaga tülli minna!""Siis järgmisel aastal kõik ju kordub."

"Seda küll, aga naabritega peab ikka hästi läbi saama. Tulete siis järele või?"


"Ei tule! Meil on kassiuputus ja sellega peab tegelema omavalitsus, kes korraldab loomade viimise varjupaika. Maardu linn ehk ka teie kui olete sinna sisse kirjutatud, maksate aga selle kõik omast taskust kinni! Vat teile nüüd heanaaberlikke suhteid, sest selle rahaga oleks ka ju palju targemat teha! Eks ole?"

"Kas nad varjupaigas ikka ellu jäetakse?"

"Ei mina tea! Maardul peaks olema leping Viljandi maanteel asuva varjukaga, kus kassidel just väga hästi läinud pole ......."


"Oi-oi-oi, aa što delat togda? Bednõe koški. Oni takie laskovõje vse. Horošõje."

Vene rahvusest provva jäi endale kindlaks ja loomahülgajast naabri isikut ei paljastanud. Lõpuks ei andnud aadressi ka. No palju õnne ja jagagu siis nende kassidega ise ja ärgu hädaladagu, et vabatahtlikud midagi ei tee. Küsimuste küsimus on aga tõesti see, et kuhu need hädalised kiisud siis panna? Kes nende eest igapäevaselt hoolitsema hakkab? Kas pelgalt annetustega on võimalik katta kulud? Kas ka kodud leiame või jäävadki aastateks  liidu hoole alla? 


Need loomahülgajad ja kassipaljundajad ajavad hulluks ja sestap on meie tänane pressiteade
absoluutselt päevakohane. Hääd blogilugejad saavad kasutada mõistagi eelist, et loevad seda oluliselt varem kui mujal ilmub. Mõelge ikka kaasa ja andke nendest neetud loomahülgajatest teada. Mina tänan!

Eestimaa Loomakaitse Liit
30.08.2017
Pressiteade

„Andke loomahülgajatest kindlasti teada!“

Sügis on kohe käes ja inimesed naasevad linnades asuvatesse korteritesse. Nii mõnedki neist jätavad aga suveks võetud lemmikud mõne talu väravasse või hülgavad metsa. Viimane teadaolev juhtum toimus Narvas, kus head inimesed leidsid 26.augustil ühest Tiimani tänava prügikastist kinni seotud käppadega koerakese.

Eestimaa Loomakaitse Liit (ELL) palub „ära visatud“ loomadest ja võimalusel ka loomahülgajatest kindlasti teada anda.

„Eestimaa Loomakaitse Liit on saanud juba kaks teadet tõenäoliselt hüljatud koerte kohta. Ka võõrastest kassidest, kes üleöö ilmusid ühte või teise majapidamisse, on teada antud. Kahjuks on tegemist loomakaitsjate jaoks iga aastase rutiiniga“, ütles ELL juhatuse liige Kaija Paalberg ja lisas, et hulkuvad loomad peab seaduse kohaselt varjupaika toimetama kohalik omavalitsus ning odav see kindlasti pole.

ELL-i jurist Pille Tees on veendunud, et taolist olukorda aitaks oluliselt leevendada üleriigilise ühtse lemmikloomaregistri loomine ja kiipimise ning registreerimise kohustuse kehtestamine. „Inimene ja loom tuleb siduda täpselt samamoodi nagu autodki ARK-i registris. Ainult niimoodi on võimalik hülgamisi vähendada ja omavalitsused hoiaksid aastas kokku kümneid ja kümneid tuhandeid eurosid! ELL on rääkinud sellest juba pikki aastaid, aga poliitikuid on antud teema külmaks jätnud.“

Looma suhtes lubamatu tegu on looma hukkumist, vigastamist või talle valu ja välditavaid füüsilisi ja vaimseid kannatusi põhjustav tegu nagu looma sundimine üle jõu käivatele pingutustele, loomavõitluse korraldamine, looma hülgamine või abitusse seisundisse jätmine, loomale kannatusi põhjustav aretustegevus ja muu sarnaste tagajärgedega tegu, mis ei ole tingitud looma ravimisest, muust veterinaarsest menetlusest ega hädaolukorrast.

Teatud juhtudel võib looma hülgamine või abitusse seisundisse jätmine kaasa tuua kriminaalkaristuse ning hülgajat saab karistada rahalise karistuse või kuni üheaastase vangistusega.

ELL ootab teateid hüljatud loomadest ja loomahülgajatest e-posti aadressil info@loomakaitse.eu või telefonil 53 230 230